Portretele părinților scriitorului Romulus Cioflec

La “Casa Memorială Romulus Cioflec” din Araci, pe un perete al încăperii din față, se află două tablouri pictate - portretele părinților scriitorului Romulus Cioflec, Maria și Constantin Cioflec, realizate în anul 1922 și semnate “A.Gavriliță”. Artista, Antonia Gavriliță Cioflec, era cea care avea să le devină în scurt timp noră. Antonia Gavriliță-Cioflec (1875-1960), prima soție a scriitorului Romulus Cioflec, profesoară de desen, a fost absolventă a Școlii de Arte Frumoase din Odesa, promoția 1903, fiica avocatului Emanuil Gavriliță, fondatorul primului ziar cu litere latine - Basarabia.

“Antoniei îi plăcea nespus de mult peisajele de la Araci. În vacanţe, când venea la Araci, îşi lua şevaletul şi mergea pe dealuri ori pe malul Oltului pentru a picta (după mărturisirea vecinei Ana, 2001). Pe socrii ei îi aprecia în mod deosebit pentru vrednicia lor, pentru armonia existentă în numeroasa familie a soţului ei. (…) Tablourile pictate au plăcut părinţilor şi întregii familii. Au fost înrămate şi aşezate la loc de cinste în casa din Araci, devenită astăzi muzeu”, aflăm de la prof. dr. Luminița Cornea, colaboratoare a MNCR, care a dedicat mulți ani studiului activităţii și operei lui Romulus Cioflec.

Tot de la prof. Luminița Cornea, care a achiziționat piesele, aflăm date și despre traseul parcurs în timp de aceste tablouri. “Fraţii Cioflec îşi continuă studiile, îşi întemeiază familii şi se stabilesc departe de casa părintească. Cel mai mare dintre băieţi, Constantin (1880-1978), profesor de latină, se stabileşte la Timişoara. După moartea mamei, Constantin  ia tabloul mamei, Maria Cioflec, şi-l duce în casa lui din Timişoara. Mai târziu va ajunge în proprietatea nepotului Florin Cioflec, fiul fratelui cel mai mic Alexe, dar crescut de Constantin. Tabloul tatălui a rămas la Araci, în casa locuită de fratele Octavian, până când  acesta a vândut casa din Araci şi s-a mutat la Săvârşin, luând tabloul cu el. După moartea lui, tabloul este păstrat de Maria-Mioara Cioflec, fiica lui Octavian. Doamna Mioara Cioflec (n. 1942), din Lipova, fiica lui Octavian Cioflec (fost şef al Domeniului Forestier Regal de la Săvârşin), frate mai mic al scriitorului Romulus Cioflec, a moştenit tabloul bunicului ei, Constantin Cioflec, şi ştia de existenţa, la Timişoara, a tabloului bunicii sale. A făcut demersuri pentru a reuni cele două tablouri. Apoi și-a dat seama că locul tablourilor este în casa din Araci. Aflase desigur și de existenţa muzeului, așa că a decis să le doneze. Astfel părinţii scriitorului s-au reîntors acasă, în Araci”. (prof.dr. Luminița Cornea)

La Noaptea Muzeelor, ediția din 2016, cele două portrete au fost exponate-vedetă. Tablourile sunt realizate cu meticulozitatea unei artiste școlite în mediul academic de la granița dintre secolul XIX și secolul XX.

Muzeograf: Cosmina Oltean

Context